Kerpiç Nedir

kerpiç nedir çeşitleri nelerdir

KERPİÇ NEDİR

Kerpiç, kilden üretilen kolay ve ekonomik bir yapı malzemesidir. Kerpiç’te pişirme işlemi yapılmamaktadır. Uzun yıllardır kullanılan geleneksel bir yapı malzemesidir. Kullanımı tuğla gibi duvarlara örülerek kullanılır.

Günümüzde yeni karışımlarla mekanik ve teknik özelliği geliştirilerek modern yapı malzemesi olarak kullanılmaya çalışılmaktadır. Son yıllarda eş değer yapı malzemelerinin pahalı olması bunun yanında atık malzemelerinin pahalı olması bunun yanında atık malzemelerin çevre problemi oluşturması bilim adamlarını atık malzemelerle yeni kerpiç üretimi araştırmasına sevk etmiştir.

Kırsal kesimde tarımın dışında kalan atıl insan gücünü değerlendirmek ve ekonomik yapı malzemesi olarak kerpicin üretilmesi, fikri yaygınlık kazanmıştır. Genellikle kerpicin üretilmesi fikri yaygınlık kazanmıştır. Genellikle kerpiçler samanlı, çimentolu, alçılı, uçucu küllü ve asfalt karışımlı üretilebilmektedir. Bunların içinde samanlı ve çimentolu kerpiçler TES de yer almıştır. Her topraktan kaliteli kerpiç üretimi mümkün değildir. Kerpiç topraklarında bazı özellikler istenir. Bunlar; Kerpiç toprağı %20-%70 arasında kili ihtiva etmekle beraber en uygun oranı %30-%40 arasında kil bulunan topraktır, Kerpiç yapılacak toprak içinde 3cm’den büyük taş bulunmamalıdır, Kerpiç toprağı tanelerinin %40’ı 0,063 mm elekten geçmeli, %60’ı ise elek üstünde kalmalıdır.

Kerpiçlerin basınç dayanımları tuğla kadar olmamakla birlikte killi toprağın cinsine bağlı olarak 5-20 kgf/cm2 arasında değişmektedir. Kerpiçlerin birim ağırlıkları tuğlalara göre oldukça büyüktür. Kerpiçler duvarda da yine kilden yapılan harçlar örülürler. Güneşte kurutuldukları için iç kısımlardaki kuruma ile dış yüzeyin kuruması eşit olmadığından atlamalara neden olur.

Kerpicin en büyük dezavantajı suya karşı direnci oldukça düşük olmasıdır. Bu özelliğini iyileştirmek için çimento, alçı ve uçucu kül ile kerpiç üretimi araştırmaları devam etmektedir.

Samanlı Kerpiç

Saman, sap gibi bitkisel atıklar gerilme ve çatlakları önlemek için kerpiçte kullanılmaktadır. Saman miktarı kilin büzülme oranına göre değişir.

Çimentolu Kerpiçler

Kerpicin bazı özelliklerini arttırmak için kerpiç toprağının içine çimento miktarı 3 farklı oranda katılmaktadır. Bu çimento oranları; %5, %7 ve %10’dur.

Kerpiç Çeşitleri

gninşaat Modüller Kerpiç

gninşaat Kare Kerpiçler  

gninşaat Orta Kerpiçler

gninşaat Büyük Kerpiçler

gninşaat Enli Kerpiçler