Evin akıllısı nasıl olur?

evin akıllısı

Evin akıllısı nasıl olur?

     Akıllı Ev sistemi, sürekli olarak evin hangi bölümünde hareket olduğunu takip eder. Bu sayede, kapınıza gelen misafirin görüntüsünden, herhangi bir odadaki görüntüye kadar tüm kameralar yerinizden kalkmadan televizyon aracılığıyla her şeyden haberdar olmanızı sağlar. Sistem, evde kimse olmadığını fark ettiğinde ise görüntüyü televizyona yansıtmak yerine, 10 saniyelik video kaydı tutar ve evinize döndüğünüzde size sesli ve görüntülü mesaj olarak sunar. Teknolojinin en gelişmiş teknikleri kullanılarak özel olarak işlenen gerçek zamanlı görüntüler, GPRS destekli cep telefonunuzdan da görülebilir.

    

 

Konuşan ev

      Akıllı Ev sayesinde dilerseniz eviniz bilgileri size sesli olarak iletebilmektedir. Bu özellik sayesinde, gerek ev içinde iken, gerekse ev dışında iken telefonunuz vasıtası ile hangi ışıkların açık olduğundan evde kimse olup olmadığına kadar tüm sistem bilgilerine sesli olarak ulaşabilirsiniz.

    

Sıcaklık sensörleri

      Evinizdeki her odanın ve dışarının ısısını sürekli olarak takip edebilirsiniz. Benzer şekilde, bazı odaların daha sıcak tutulması gibi özellikler de Akıllı Ev'de bulunmaktadır.

 

     

Ev sineması ve müzik sistemleri

      Evinizde bulunan DVD, televizyon, müzik sistemi gibi cihazları, tıpkı uzaktan kumandalarından olduğu gibi Akıllı Ev sisteminden de kontrol edebilirsiniz. Sistemde göreceğiniz uzaktan kumandalar, evinizde kullandıklarınızla birebir eş görünümde tasarlanmıştır.

    

     Akıllı Ev sistemi sayesinde, salonunuzdaki DVD oynatıcıyı kullanarak yatak odanızdaki televizyondan sinema keyfi yaşayabileceksiniz. Artık evinizde her televizyon için ayrı bir DVD oynatıcı, video gibi cihazlara gereksiniminiz olmayacak. Dünyada "tüm ev video ve ses sistemi" olarak isimlendirilen bu gelişmiş teknoloji ile odadan odaya sizi takip eden müzik sisteminden, bir video kaynağını tüm ev televizyonlarından kullanabilmeye kadar birçok fonksiyona sahip olacaksınız.

 

 

Otomatik kapı kilidi ve giriş kontrolü

      Akıllı Ev sistemi ile evinizde ikinci bir güvenlik kontrolüne sahip olabilirsiniz. Sistem tarafından kontrol edilebilen dış kapı kilitleri ve "iButton" adı verilen, anahtarlıkta taşınabilen ve bozuk para büyüklüğündeki akıllı çipler ile sadece evinize kimin ne zaman girdiğini takip etmekle kalmayacak, dilerseniz temizlikçinin hangi gün saat kaçta kapınızı açabileceğine kadar tüm ayrıntıları belirleyebileceksiniz.

    

Harekete duyarlı ışıklar

      Evinizdeki herhangi bir odaya girdiğinizde, hareketi algılayan sensörler sayesinde, ışıklar dilerseniz kendiliğinden açılır ve yine aynı şekilde, oda içerisinde hareket sonlandıktan belirli bir süre sonunda kendiliğinden kapanır. Böylelikle, herhangi bir sebeple açık unutulan ışıklar kapatılarak, önemli ölçüde elektrik tasarrufu sağlanmış olur.

    

     Benzer şekilde, gece belirli bir saatten sonra banyonuza girdiğinizde kendiliğinden açılan akıllı ışıklar, sizin uykudan kalkmış olabileceğinizi düşünerek yüzde 40 oranında azaltılarak yakılır ve gözlerinizin kamaşması engellenir. Tüm aydınlatma sisteminizi uzaktan kumandadan, televizyonunuzdan ve hatta cep telefonunuzdan bile kontrol edebilirsiniz.

    

Akıllı perdeler ve panjurlar

      Hava karardığında kendiliğinden perdelerin kapanıp ışıkların açılması; dilerseniz evde hareket olduğunda, dilerseniz siz tatildeyken bile evde biri varmış izlenimi yaratmak için ayarlanabilir. Akşam işten geldiğinizde perdeleriniz sizin için kapanıp, ışıklarınız açılır.

    

     Hava ağardığında ise isterseniz perdeler otomatik olarak açılarak, güne güneş ışığı ile başlamanızı sağlar. En sevdiğiniz parçayı dinleyerek uyanmak, buna eklenebilecek birçok ayrıntıdan sadece birisi. Benzer şekilde panjurlarınızın tam kontrolü de artık çok kolay.

    

Isıtma ve soğutma sistemi kontrolü

      Akıllı Ev ile ısıtma ve soğutma sisteminizin tam kontrolünü dilediğiniz şekilde yapabilir, uzaktan ısıtma bilgilerine erişebilir, belli saatlerde ısıtmayı açmak ya da kapatmak gibi programları çok kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

    

Sesli ve görüntülü telesekreter

      Akıllı Ev, evinizde size özel bir sekreter görevi üstelenerek alışılagelmiş telesekreter kavramının yeni nesil uygulamasını evinize getirir. Akıllı telefon ve video sistemleri ile size ulaşmak isteyenlerin kayıtları sesli ve görüntülü mesajlar halinde iletilir.

    

     Evde olmadığınızı fark eden hareket algılama sensörleri ve harekete duyarlı kameralar, kapınıza gelen misafirin 10 saniyelik görüntülerini kaydeder ve istenildiğinde elektronik posta veya kısa mesaj olarak cep telefonunuza iletir. Aynı zamanda cevap veremediğiniz telefon aramaları, sizin için sesli mesaj olarak sisteme kaydedilir ve istediğinizde cep telefonunuzdan veya sisteminizden dinlenebilir.

    

Bahçe sulama sistemi kontrolü

      Bahçenizdeki toprağın nem düzeyini takip eden sensörler sayesinde, bahçe sulama sisteminiz, yalnızca gerektiğinde devreye girer. Yağmur yağan bir günde, gereksiz yere sulama sisteminizin çalışmaması, aşırı sıcaklarda ise daha sık devreye girmesi, bir telefonunuzla sulama yapılması gibi özellikler elinizin altında.

    

Su taşkını ve duman sensörleri

      Su taşkını ve duman sensörleri, siz evde yokken bile evinizin emniyetini, herhangi bir acil durum karşısında size veya dilediğiniz kişiye elektronik posta ile ya da cep telefonuna kısa mesaj göndererek sağlar. Dilediğiniz takdirde, istediğiniz telefon numarası otomatik olarak aranır ve bant kaydı ile durum hakkında bilgi verilir.

    

Cam kırılması ve kızılötesi ışın sensörleri

      Evinizin güvenliği, cam kırılması ve kızıl ötesi sensörleri ile bir kat daha artırılırken, uzaklarda olsanız dahi endişe etmenize gerek kalmayacak.

    

Kayan kapıların otomatik kontrolü

      Dilediğiniz zaman uzaktan kumanda ile açılabilen ya da siz yaklaştığınızda kendiliğinden açılan bahçe kapısı, sadece hayatınızı kolaylaştırmakla kalmayacak, evinizde konforu yaşamanızı sağlayacak. Kapı sıkıştığında kendiliğinden açılmak gibi güvenlik fonksiyonları da içeren bu sisteme Akıllı Ev ile sahip olabilirsiniz.

    

Evcil hayvanlar ve çiçekler için otomatik besleme sistemi

      Siz uzakta iken sadık dostlarınızın yemek ve su ihtiyaçları, sizin ayarlayabileceğiniz aralıklar ile giderilebilirken, kullanılan cihazların evcil hayvanlar için tamamen güvenli ve sağlıklı olması sayesinde akıllı evinizden küçük dostlarınızın da faydalanması sağlanır. Dilerseniz akvaryumdaki balığınızın yemini, dilerseniz çiçeklerinizin sulanmasını siz tatildeyken bile ayarlamak artık çok kolay.

    

Diğer fonksiyonlar

      İnternet üzerinden 5 dakikada bir güncellenen, gerçek zamanlı döviz kurları, İMKB verileri, son dakika haberleri gibi bilgileri her an evinizden izleyebilirsiniz. Profil oluşturma özelliği sayesinde evinizdeki herkese özel renk seçimleri, ayarlar ve sesleri kullanarak gönlünüzce bir sisteme sahip olabilirsiniz.

    

Akıllı Ev hakkında

      Akıllı Ev Güvenlik ve Konfor sistemleri, ABD ve Kanada'da teknoloji gelişim, tasarım ve uygulama alanlarında çalışan Türk mühendislerince oluşturulmuş olup, Türkiye'de "Akıllı Ev Teknolojileri" adı altında faaliyetlerini sürdürmektedir.