ABD TÜRK İNŞAAT ÇELİĞİ İÇİN VERGİLERİ ARTTIRDI. | GN İNŞAAT - GN İNŞAAT(Çevresine Değer Katar)

ABD TÜRK İNŞAAT ÇELİĞİ İÇİN VERGİLERİ ARTTIRDI. | GN İNŞAATABD TÜRK İNŞAAT ÇELİĞİ İÇİN VERGİLERİ ARTTIRDI. | GN İNŞAAT
Amerika'da inşaat sektörü iyileşiyor
Fikirtepe'de acele kamulaştırmaya ret !
İnşaat sektörü dünyada ve Türkiye'de büyümeye devam ediyor
İnşaat sektöründe çalışma süreleri azaldı, maaşlar arttı
İstanbul’da kentsel dönüşümün son durumu
Kaçak Yapılar İçin Kentsel Dönüşümden Yararlanma Fırsatı
Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı Toplandı
Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem
Kentsel Dönüşümün Sosyal Boyutu
Konut Satışlarında ve Kentsel Dönüşümde Artış Devam Ediyor
Pet Şişelerden Çimentosuz Beton
Türk girişimci tıkanmayan drenaj borusu yaptı
Türkiye'de 2016 Ocak ayında 84 bin 556 konut satıldı
Üsküdar'da 16 Mahalle için Kentsel Dönüşüm Onaylandı
Üsküdar'da kentsel dönüşüm çalışmaları 2017 Mayıs Ayında Başlayacak
Yeni Sitemiz Yayında

Çelik Sektörü

Türk çelik sektörü, ABD Ticaret Bakanlığı’nın 9 Eylül 2014 tarihinde nihai kararını açıkladığı Türk inşaat çeliği anti-damping soruşturmasında yeni bir haksızlıkla karşı karşıya. ABD’li yerli üreticilerin baskıları sonucunda hesaplamasını değiştiren yetkili makamlar, Türk menşeli inşaat çeliğine karşı yeni bir vergi oranı kararlaştırdı.

ABD Ticaret Bakanlığı, 9 Eylül 2014 tarihinde açıkladığı inşaat çeliği anti-damping soruşturması nihai kararında anti-damping oranlarını tüm Türk firmaları için yüzde 0 olarak belirlenmişti. Ancak bu kararın ardından baskılarını giderek artıran ABD’li yerli üreticiler tekrar hesaplama yapılması için temyize gitti. Hesaplama metodolojisini değiştiren ABD Bakanlığı, daha önce yüzde 0 olan vergiyi artırdı ve yüzde 3,64 olarak hesapladı.

ABD yetkili makamları aldıkları bu karar ile firmalarımızın ABD pazarına girişini haksız yere engellenmeye çalıştıklarını söyleyerek temyiz kararını eleştiren Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Yapılan hesaplamada değişik yöntem uygulanması adeta nasıl hesaplarsak damping vergisi çıkartırız intibasını sergiliyor gibi. Nihai kararın alınırken yetkili mercilerin bunu dikkate alacağına inancımız tamdır. Bazı kaynaklarda yer aldığı gibi yeni vergi oranının hemen alınmaya başlanacağı doğru değildir. Süreç henüz tamamlanmamıştır. İlgili taraf olarak 25 Mart’a kadar görüşlerimizi otoritelerle paylaşacağız” dedi.

Namık Ekinci, “Yetkili makamların söz konusu kararı yerli üreticilerin baskısı ile aldığı oldukça açık. Kendi yerli üreticisini korumak adına Türk çelik firmalarımıza karşı haksız bir yargılama yapılıyor. Temyiz sonucundaki yeni hesaplama yönetiminin hukuki bir yanı yoktur. Çelik İhracatçıları Birliği olarak ABD’de birlikte çalıştığımız hukukçularımız ile itirazımızı gerçekleştirecek ve süreci yakından takip edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi.

 

 

26.03.2016

Etiketler: Çelik sektör abd ticaret